Kilka porad jak wypełnić brief marketingowy
Spis treści
W momencie, w którym przedsiębiorca dostrzega potrzebę zainwestowania w reklamę swojej firmy czy produktu, niejednokrotnie decyduje się on na podjęcie współpracy z profesjonalistami w tej dziedzinie. Wynika to często z braku koniecznej wiedzy czy umiejętności do prowadzenia kampanii reklamowej bądź też po prostu ograniczeń czasowych. Na początek będzie trzeba wypełnić brief.
Co to jest „brief”?
Współpraca z agencją zaczyna się zazwyczaj od uporządkowania tego, czego przedsiębiorca oczekuje. Takie „podsumowanie” potocznie nazywane jest właśnie briefem. Dlaczego warto wiedzieć co to takiego? Wiedza z zakresu pisania tego typu dokumentów pozwoli szerzej spojrzeć na to, czego możemy się spodziewać po naszej reklamie oraz współpracy z agencją.
Od czego zaczynamy?
Musimy zastanowić się nad tym, dlaczego chcemy w ogóle się reklamować? Zależy nam na zwiększeniu sprzedaży (o ile?), dotarciu do nowych grup klientów, czy też zmianie wizerunku naszej firmy? Może chcemy wprowadzić na rynek nowy produkt lub odświeżyć taki, który jest już w naszej ofercie? Przede wszystkim musimy określić też, z jakiej branży jest nasza firma. Należy pokazać, czym charakteryzuje się marka, z czym jest kojarzona w tej chwili, jakie ma opinie i co ją wyróżnia? Warto też opowiedzieć o tym, co jest wyjątkowego w naszych produktach!
Co musimy wiedzieć o naszych klientach? A co o konkurentach?
Kto jest odbiorcą naszego produktu/usługi? Tutaj należy ustalić, w jakim wieku jest nasz potencjalny klient, gdzie mieszka, ile zarabia, czym się zajmuje? Warto pochylić się nad tematem swojego idealnego klienta nieco dłużej, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem dot. przygotowania persony marketingowej. Kluczową informacją jest także opis naszych konkurentów oraz działań, które już zostały podjęte. Agencja musi wiedzieć na czym stoi firma i co już się działo z jej marką wcześniej.
Jak ma wyglądać wymarzona reklama klienta?
W briefie musi się też zawrzeć informacja o tym, jak przedsiębiorca wyobraża sobie swoją wymarzoną reklamę. W jakich mediach ma się pojawić, co powinna w sobie zawierać i co powinien czuć jej odbiorca po odebraniu komunikatu od firmy. Wybory podjęte tutaj w znacznym stopniu wpłyną na kolejny bardzo istotny etap przygotowania briefu, czyli określenie budżetu. Dzięki temu agencja wie, na co może sobie pozwolić w przygotowywaniu propozycji oraz sugestii dla klienta.
Podsumowując, co powinien zawierać brief marketingowy?
- Powód chęci rozpoczęcia promocji i cele marketingowe.
- Informacje o firmie takie jak branża, produkt, staż na rynku.
- Opis marki: co ją charakteryzuje, jaki mamy produkt?
- Cechy klienta, do którego chcemy trafić: ile zarabia, ile ma lat, gdzie mieszka i czym się zajmuje?
- Analiza konkurencji oraz dotychczasowych działań.
- Podstawowe założenia, dotyczące formy reklamy, kanałów komunikacji.
- Budżet jaki chcemy przeznaczyć na reklamę.
Warto wiedzieć, że brief może mieć bardzo różne formy. Od ankiety wysłanej klientowi przez agencję po wcześniejszym kontakcie, poprzez szczegółowy dokument, który to przedsiębiorca wysyła do wykonawcy. Należy pamiętać, że im lepiej przygotujemy się do pierwszego kontaktu z agencją reklamową, tym sprawniej będzie przebiegać współpraca i tym lepsze efekty będą możliwe do osiągnięcia.
Potrzebujesz wsparcia marketingowego w swoim biznesie? Wypełnij nasz brief! Koniecznie zapoznaj się też z innymi artykułami na naszym blogu, które pomogą Ci w organizacji pracy: