Projektowanie stron internetowych, nazywane także web designem, to bardzo przyjemna praca. Tylko jak zrobić dobrą stronę internetową? Stworzenie atrakcyjnie wyglądającej witryny to bardzo dobry sposób na uwolnienie swojej wyobraźni i pokazanie kreatywności. Doskonalenie elementów designu i dopieszczanie szczegółów na każdym kroku daje Ci niesamowite poczucie satysfakcji podczas całego procesu tworzenia.

Wiele osób uważa jednak, że jest to niewyobrażalnie trudne. Wręcz przeciwnie!

Kiedyś web design bazował głównie na godzinach spędzonych na ręcznym pisaniu kodu, co wymagało najpierw długiej nauki odpowiednich języków. W dzisiejszych czasach dzięki serwisom takim jak WordPress, Squarespace czy Joomla wszystko sprowadza się do “wyklikania” sobie, jak ma wyglądać nasza strona.

Mając za sobą techniczny aspekt web designu, od czego zacząć?

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: “Co ma robić moja strona?”, “Czego ma dotyczyć?”, “Co ma na niej znaleźć odbiorca?”.

Określenie celu strony to jedna z najważniejszych rzeczy w projektowaniu. Wygląd strony to nie wszystko! Oczywiście pełni on bardzo ważną rolę, ale nie chcesz mieć też do czynienia z przerostem formy nad treścią.

Twoja strona musi być przede wszystkim czytelna, a także funkcjonalna i użyteczna. Gdy użytkownicy odwiedzają twoją stronę, najprawdopodobniej znaleźli ją, szukając odpowiedzi na jakieś pytanie, chociażby poprzez wyszukiwarkę Google. Musisz zadbać o to, by uzyskali odpowiedź na to pytanie w jak najkrótszym czasie. Jeśli zmusisz użytkowników do zastanawiania się “gdzie jest to, czego szukam?”, będą szukać gdzie indziej.

Pierwsze wrażenie – czym powitać użytkownika na stronie głównej?

Bardzo ważne jest to, co użytkownik widzi w pierwszej kolejności, gdy odwiedza twoją stronę internetową, tak zwany pierwszy ekran. Spójrz chociażby na naszą stronę. Wchodząc na nią po raz pierwszy, powitany jesteś hasłem “Dotrzyj do właściwych odbiorców”. Najważniejsza informacja znajduje się na początku. Menu również jest bardzo dobrze widoczne – pomoże to użytkownikom szybciej znaleźć to czego szukają.

W skrócie, dobry design pierwszego ekranu powinien być prosty, działać szybko i przekazać jak najwięcej informacji w jak najkrótszy sposób. Pamiętaj jednak, że im mniej kliknięć musi wykonać odwiedzający tym lepiej. Czas to pieniądz!

User experience – użytkownik jest najważniejszy

Projektując stronę musisz pamiętać, że nie projektujesz jej dla siebie. Nie ty będziesz szukał na niej informacji. Twoja strona musi wywierać dobre wrażenie. Zadowolony użytkownik wchodzi na stronę, znajduje to czego szukał i zaczyna działać. Duży wpływ na to ma Twój pomysł na web design. Każdy element strony musi spełniać jakieś zadanie, jeśli tego nie robi, prawdopodobnie nie ma sensu go w ogóle umieszczać. Między innymi dlatego, bardzo popularna jest teraz idea prostoty. Prosty, czytelny przekaz równa się dobre doświadczenie użytkownika. Więcej o tym, jak ważny jest UX przeczytasz TU i TU.

Planowanie – jak nie zmęczyć użytkownika?

Trzymanie się podstawowej zasady proporcji to genialna metoda stworzenia strony, którą po prostu dobrze się czyta. Jeśli chcesz wyświetlić kilka elementów na raz, ułóż je w zorganizowany sposób. Tu znowu przykładem może być nasza strona.

Najlepiej jeśli liczba elementów jest parzysta, możesz podzielić je w równy sposób.

Jak zrobić dobrą stronę internetową - przykład rozkładu elementów
Źródło: Strona inmarketing, https://oldnew.inmarketing.pl/, stan na 07.11.2018

Monotonność jest nużąca. Powiedzmy że masz kilka akapitów i do każdego z nich osobne zdjęcie. Spróbuj zmieniać kolejność na stronie. Zdjęcie po lewej, tekst po prawej, później odwrotnie. Stosując przejścia między sekcjami, pamiętaj by miały podobny styl. Zbyt duża różnorodność może naprawdę zmęczyć podczas przeglądania Twojej strony.

Takie z pozoru niewielkie zmiany mają bardzo duży wpływ na immersję użytkownika.

Rozplanowanie położenia elementów designu to pierwsza czynność samego projektowania strony internetowej. Najlepiej sprawdza się tu najprostsze, dosłownie średniowieczne rozwiązanie – ołówek i kartka papieru. Narysowanie podstawowego szkicu strony to najlepszy sposób na to żeby zacząć.

Kolory – jak znaleźć dobry balans?

Jak wiadomo, każdy ma jakiś swój ulubiony kolor. Kwestie estetyki są kompletnie subiektywne, jednak w przypadku web design niektóre rzeczy pasują do siebie lepiej niż inne. Przyjrzyjmy się chociażby czerni i bieli. Jeśli mamy do czynienia z dużą ilością tekstu, jak chociażby w tym wpisie na bloga, zawsze czarną czcionkę na białym tle czyta się najlepiej. Choć nie wygląda to specjalnie ciekawie czy nowocześnie, dla przeciętnego użytkownika jest to najwygodniejsze.

Stosując się do kilku podstawowych zasad można stworzyć bardzo ładną i przyjemną do czytania stronę. Poza tym:

  • Ustal schemat kolorów i trzymaj się jej w obrębie całej strony.
  • Dopasuj kolory do celu strony, pieczesz ciastka – stosuj odcienie szarości i brązowego,, sprzedajesz cukierki – używaj ciepłych, jasnych kolorów.
  • Kontrast to bardzo fajne narzędzie, ale trzeba go stosować z umiarem.

Więcej o kolorach znajdziesz w tym artykule: Kolory w marketingu – jakie mają znaczenie dla firm?

Typografia – wygląd tekstu

Wybór dobrej typografii, czyli stylu czcionek (lub fontów), rozmiaru i tak dalej, to jeden z ostatnich elementów jakie bierzesz pod uwagę podczas projektowania strony internetowej. W Internecie najlepiej stosować czcionki bezszeryfowe, czyli takie, w których znaki pozbawione są ozdobników na końcu. Takimi czcionkami są m.in. Arial, Verdana czy Helvetica.

Ważną rzeczą jest też stosowanie czcionek uniwersalnych posiadających znaki specjalne występujące w różnych językach, jak chociażby polskie litery “ó”, “ś” czy “ć”.

Wszelkie zabiegi stylizacyjne jak pogrubienie czy kursywa, również zmieniają sposób odbioru treści, jeśli stosuje się je w odpowiedni sposób.

Jak zrobić dobrą stronę internetową? Podsumowanie

Jeśli opanujesz podstawy programu do projektowania stron, pamiętaj o tych kilku podstawowych zasadach, a efekt będzie przyjemniejszy dla oka. Prześledź inne rozwiązania, które my zastosowaliśmy na naszej stronie, być może Twoją uwagę zwróci element, którego jeszcze nie ma na Twojej stronie.

A tymczasem, pozostając w temacie stron internetowych, zachęcam do dalszej lektury: Tworzenie stron internetowych – o czym warto pamiętać?